Uniarch IPC-T213-APF28W Full HD 3MP outdoor turret camera with 2.8 mm lens, dual light, 30m Smart IR, WDR, PoE, built-in microphone and free application
Description
Possibilities
The Uniarch IPC-T213-APF28W displays images in a Full HD 2304×1296 resolution. The camera has a fixed lens of 2.8 mm. The camera can switch on the built-in IR lighting in dark conditions, providing a razor-sharp image even in complete darkness (0 Lux). The IR lighting has a maximum range of 30 meters. The white LEDs have a range of up to 15 meters. The camera has Digital Wide Dynamic Range (WDR), which allows the camera to handle complex lighting conditions well.
The Uniarch IPC-T213-APF28W has an IP67 rating, making the camera ideal for outdoor use. For ease of installation, the camera can be powered via the network cable with Power over Ethernet (standard 802.3af P0E). PoE can be obtained by a PoE NVR from, for example, Uniarch, a PoE switch or with a PoE injector. The camera can also be powered with an optional 12V power adapter. An adapter and/or Uniview mounting bracket can be ordered under the 'Options' tab. The camera is adjustable over 3 axes.
Most important features
- 3 megapixel Full HD outdoor camera
- Easy installation
- Free app and software
- Motion detection
- Day/night camera with automatic mechanical IR-cut filter
- IR night vision lighting up to 50 meters, White LED dual light up to 15 meters
- Adjustable on 3 axes
- Digital Wide Dynamic Range (DWDR)
- Ultra H.265 compression for efficient network and storage use
- ONVIF compatible
- Power supply by 12VDC adapter or by PoE (802.3af)
- IP67 weatherproof
Extra information
| Weight | 0,27 kg |
|---|---|
| Dimensions | 118×97 mm |