Uniarch IPC-D125-PF28 Full HD 5MP outdoor dome camera with fixed lens 2.8 mm, 30m IR night vision, built-in microphone, 120dB WDR, microSD and PoE
Description
The Uniview Uniarch IPC-D122-PF28 is a Full HD 2MP dome camera with a fixed 2.8 mm lens, microphone, 30m smart infrared night vision, motion detection and can be supplied with power via the network cable (PoE). The camera is suitable for indoors or outdoors. Uniarch is a Uniview product line with affordable video surveillance and a focus on reliable quality, easy installation and ease of use.
Possibilities
The Uniarch IPC-D125-PF28 has an IP67 rating, making the camera ideal for outdoor use. For ease of installation, the camera can be powered via the network cable with Power over Ethernet (standard 802.3af P0E). PoE can be obtained by a PoE NVR from, for example, Uniarch, a PoE switch or with a PoE injector. The camera can also be powered with an optional 12V power adapter.
A link to the manufacturer's datasheet and website is included under the 'Documentation' tab.
Most important features
- 5 megapixel Full HD outdoor camera
- Easy installation
- Free app and software
- Motion detection
- Day/night camera with automatic mechanical IR-cut filter
- IR night vision lighting up to 30 meters
- Built-in microphone
- Adjustable on 3 axes
- IK10 vandal resistance
- 120dB Wide Dynamic Range (WDR)
- Ultra H.265 compression for efficient network and storage use
- ONVIF compatible
- Power supply by 12VDC adapter or by PoE (802.3af)
Extra information
| Weight | 0,330 kg |
|---|---|
| Dimensions | 109×81 mm |